O życiu i jego przejawach - z Piotrkiem i Grześkiem w rolach głównych
Archiwum
O autorze

  Statystyki
stat4u

sobota, 23 maja 2009

Babcia bez mohera skądinąd całkiem słusznie zwróciła mi uwagę, że bez kontekstu to ten Piotrkowy pasałom jest nie do odgadnięcia. Nie da się ukryć, święta prawda. Więc żeby trochę ułatwić powiem, że Piotrek już z odmianą sobie radzi całkiem przyzwoicie i końcówki czasowników są zwykle całkiem prawidłowe.  To po pierwsze. Po drugie.... hm, jak by to powiedzieć, żeby jednak za dużo nie powiedzieć... obiekt, którego słowo dotyczy jest nieco podobny w brzmieniu - melodia słowa jest podobna (mało zrozumiale to może zabrzmieć, ale nie mam pojęcia, jak to ująć, żeby wyszło to , o co mi chodzi. Rytm, rozkład akcentów, no, kurczę, proszę wysilić wyobraźnię!). A w ogóle to ostatnio prowadziliśmy długą dyskusje na temat chmur różnorakich....

Tyle tytułem podpowiedzi, jak nie pomoże, to pomyślę, co by tu jeszcze. 

Byliśmy dziś z Małżem na warsztatach w żłobku. Młody do dzieci, a my sie szkolilismy. Fajnie było, najlepsza część była z Panią Ratownik. Celowo piszę to wielką literą - ta Pani na to z całą pewnością zasługuje. Mówiła przystępnie, konkretnie, podawała zasady postępowania bez rozmydlania ich w sosie ideologicznym, dołożyła parę drastycznych filmików - tak, żeby nikomu nie przysżło juz do łba przewożenie dziecka bez fotelika, jeżdżenie bez zapinania pasów, opowiedziała parę makabrycznych historyjek przemawiających do wyobraźni na temat tego, co dzieci potrafią  zrobić z zamknięciami dziecioszczelnymi - a wszystko to okraszone sporą dawką życzliwego poczucia humoru i na dodatek zdrowego rozsądku też.

Za tydzień - warsztaty o zdrowym żywieniu dzieci. Bedziemy gotować :) a potem to jeść...:(

 

 

 

piątek, 22 maja 2009

Pojawiło sie nowe słowo - pasałom. I podobnie  jak w przypadku "Guncie" ogłaszam konkurs - kto zgadnie, co to oznacza?

Guncie dobrze się trzyma, Piotrek świetnie wie, kiedy należy podziękować i nie ma z tym problemów. Ale nie wszyscy go rozumieją właściwie... Byliśmy ostatnio na urodzinach kuzynki. Piotruś   powiedział "mama, chcę ciasto", więc natychmiast zapytałam, czy dobrze słysze, dlaczego mam dac mu to ciasto. Mały na to sie poprawił  i dodał "posę". Kuzyn pyta - czy on powiedział - bo chcę? Piotrek dostał ciastko, powiedział "guncie" i ok. Odwróciłam sie do kuzynki, a ona chichocze z bratem - zrozumieli, że Piotrus powiedział "goń się"... I tak uprzejmość mojego dziecka została uznana za teksty z lekka zalatujące chamstwem i prostactwem, mimo, że Piotrek naprawdę był tu w porządku.... 

Tu mogłam przetłumaczyć z Piotrkowego na nasze, ale nie zawszze jest taka możliwość. Dlatego proponuję, żeby zanim ktoś sie oburzy nieparlamentarnym zwrotem u osóbki niezbyt jeszcze sprawnie gadającej, żeby sprawdził u rodziców tejże, co naprawde dziecko powiedziało. 

 

sobota, 16 maja 2009

Dziecko mnie znokautowało. Ze dwa dni temu, chyba w czwartek. Bawiliśmy sie na łóżku - trochę mu czytałam wierszyki, trochę sie przytulaliśmy, trochę kotłowaliśmy. I w trakcie tej kotłowaniny Pietruszek, machając łapkami przyłożył mi książką. Książka w twardej oprawie, porządnie wydana - zdaje sie, że to były "Wiersze że aż strach!" Małgorzaty Strzałkowskiej. Faktycznie, strach, i wszystkie gwiazdy zobaczyłam przed oczami jak dostałam kantem w nos.

Ponieważ takie przypadkowe trafienia w różnbe części ciała przy dziecku to norma, więc szybko zapomniałam. Ale nos nie dawał mi spokoju,  następnego dnia był spuchniety i bolał, tylko za żadne pierniki nie mogłam sobie przypomnieć, dlaczego. W końcu poszłam do pani doktor, która zasugerowała, żeby sie jednak pokazać na dyżurze laryngologicznym. Pojechałam z duszą na ramieniu - moje dotychczasowe kontakty z Izbą Przyjęć zawsze oznaczały wiele godzin czekania, średnio ciekawe towarzystwo, awantury w kolejce - zawsze ktoś sie pieklił, że za długo czeka. Ogólnie nieprzyjemnie. Do tego szpital dyżurujący był na Szaserów - czyli drugi koniec miasta. A tu niespodzianka - mimo, że była pora powrotów z pracy, dojechałam w dwadzieścia minut. W szpitalu sprawę załatwiłam w 45. Ekspres normalnie. Pan dr obmacał mi nos i radośnie stwierdził, że potomek mi przyłożył zdecydowanie za słabo, żeby z tego był jakiś efekt - faktycznie, nawet siniaka nie mam, tylko spuchnietą paszczę, ale to się tak nie rzuca w oczy pod okularami. Przykładać lód, za jakieś dziesięć dni pokazać laryngologowi w rejonie i tyle. I uważać, jak mały macha łapkami.

I staraj sie tu, człowieku, pilnuj, żeby nie bić dziecka. Opanowuj nerwy, panuj nad łapami. A dziecko i tak przyłoży....

 

Wieczorem...

Kładę młodego spać. Siedzi mi na kolanach i przekomarzamy się o włażenie do łóżeczka. A ten jak mi nie przysunie głową w nos....

Pożegnaliśmy się z pieluchami. Na razie tylko na dzień, nocne jeszcze zostały - Pietruszkowi nadal zdarza  się przesiusiać ją przez sen. Ale w dzień chodzi w majteczkach, dzielnie meldując co należy.

Popatrzyłam sobie dziś rano na moich chłopaków i mi sie smutno zrobiło. Stali obok siebie, obaj w majtkach tej samej firmy (przypadek absolutny!!!). i tak sobie pomyśląłam, że życie niepotrzebnie tak pędzi. Jeszcze niedawno stukałam do Piotrka do brzucha, a on podpowiadał machając nóżkami. Potem uśmiechaliśmy sie do siebie przy karmieniu, jak ssał. A teraz stanął przede mną mały mężczyzna. Jeszcze chwila, a będzie całkiem dorosły, przyjdzie któregoś dnia i powie - mama, chciałem ci przedstawić moją dziewczynę. AMoże wyjedzie na studia gdzieś daleko, potem wyprowadzi sie z domu, będzie miał własne dzieci.... To wszystko są naturalne etapy, byłoby mi bardzo ciężko, gdyby z jakiegoś powodu ten cykl się zablokował w jego życiu. Ale z drugiej strony - nie nadążam. Cieszę się, patrząc na jego rozwój, słuchając, jak coraz lepiej mówi, patrząc, jak rośnie, jest coraz sprawniejszy. Ale chciałabym zatrzymać na chwilę czas, nacieszyć sie tym, że jeszcze jest taki malutki, że wtula się we mnie tak cieplo, obejmując mnie za szyję, daje lepkie buziaki i pakuje sie na kolana.

Ten blog jest właśnie po to - żeby zatrzymać chwilę, te drobiazgi które stanowią istotę życia. I które najszybciej zapominamy. Pamięta sie WYDARZENIA - takie jak ślub, przeprowadzka, zmiana pracy, narodziny dziecka. A te drobiazgi, usmiechy dnia codziennego - przepadają w mrokach niepamięci. WYDARZENIA same w sobie są krótkie,  - parę godzin, jeden dzień, czasem kilka tygodni - ale cóż to jest na przestrzeni całego życia. One dzielą czas na "przed" i "po", a tkanka łączna wypełniająca czas pomiędzy nimi - ginie najszybciej, mimo, że stanowi istotę życia. 

Pietruszek ostatnio jak mantrę powtarza jedno mądre zdanie: "mama, maś jację".

Mam nadzieję,  że to zapamięta na dłużej....

poniedziałek, 11 maja 2009

Udało się! Od 1 czerwca mam pracę!!!!! Pół etatu w pozarządówce co prawda finansowo nie jest rewelacją, ale   doświadczenie i praca w świetnym zespole nie wiem, czy nie są w tym momencie ważniejsze. Cieszę się jakby mi kto w kieszeń napluł, od razu potężny zastrzyk energii - a ostatnio miałam takiego doła, że juz sie zastanawiałam, czy nie poszukać pomocy, bo coraz bardziej zalatywało depresją. W tej sytuacji sobie odpuszczę, bo u mnie zawsze takie doły  były mocno powiązane z brakiem pracy i poczuciem nieprzydatności ogólnospołecznej. A to mi minęło jak ręką odjął :)

W związku z tym, zamiast bezproduktywnie tracić czas przy komputerze, idę sprzątać, na co od dawna nie miałam energii!

niedziela, 10 maja 2009

proszę się nie emocjonować, nie zamierzam rzucać wulgaryzmami i to do tego nieortograficznie. Po prostu Piotrek ćwiczy rozpoznawanie marek samochodów. Jest fak, honka, beemwu, opel, nisan, mama (czyli toyota, bo to już niepodobne do orginału), deju, fonk, jeno, pejo i dużo innych. Ale fak jest przedmiotem naszej nieustającej radości, a ponieważ nie chcemy, żeby Piotrek sie zorientował, zę nas ta wersja cieszy - bo zacznie powtarzać na potęgę - to tylko możemy na siebie popatrzeć z rozbawieniem w oczach.

Tego rozbawienia to dziś było sporo, bo postanowiłam wyciągnąć rolki. Nie umiem na nich jeździć, a zawsze chciałam. Do tego kiedyś kupiłam jakieś tanie i wyjątkowo kiepskie - cóż, nieuświadomiona byłam i nie wiedziałam na co zwrócić uwagę, więc po pierwszej jeździe miałam nogi pocięte do krwi na krawędzi obu butów - zamiast porządnej żelowej wyściółki miały jakąś kiepską skarpetę. Potem sie na długo zraziłam, ale uznałam, że jak są, to trzeba spróbować. Zwłaszcza, że Piotrek za dwa lata też będzie pewnie chciał jeździć, a takie maluchy łapią technikę jazdy w parę dni. I go nie dogonię... Więc zaczęłam ćwiczyć teraz. Obandażowałam sobie  nogi, żeby nie powtórzyć kłopotów z poprzedniej próby i jazda! Chłopaki szły ze mną, Piotrek wyliczał samochody, małż łapał, jak zaczynałam robić wiatrak,  i tak sobie tuptaliśmy wspólnie.

Nieźle było, tylko jestem solidnie zmęczona - to jednak zupełnie inna technika, niż chodzenie i nogi mnie bolą. Ale mogę się pochwalić, że sie ani razu nie wywaliłam :) Będę teraz jeździć częściej - mam z tego frajdę, a jest to jednak znakomite ćwiczenie odchudzające, rusza wszystkie znane mięśnie i kilka tych nieznanych też.

 

czwartek, 07 maja 2009

Nie miałam pomysłu, co zrobić z Pietruszkiem po przyjściu ze żłobka. Na działkę  zdecydowanie za zimno. W piaskownicy - zwariuję z nudów. Chciałam wyciągnąć koleżankę na spacer, ale okazało sie, że ona w czwartki w pracy, a z potomkiem siedzi babcia. No to wymyśliłyśmy z mamą, że pojedziemy do Zoo. Piotrek tam był, zachwycony, rozróżnia coraz więcej zwierząt. Tylko pytanie, czy zdążymy, bo osttnio jak rodzice go tam zabrali, to sie okazało, że wpuszczają do 17. A my to wymyśliłyśmy o 16, trzeba odebrać gościa ze żłobka i dojechać. Na styk. Ale próbujemy. Gnając na wariata dotarłyśmy na miejsce 17.02 i u miła niespodzianka - od 1 maja Zoo otwarte godzinę dłużej. Czyli kasyy zamykają o 18. 

Połaziliśmy sobie solidnie, ponad półtorej godziny. Piotrek szcześliwy - rozpoznawał i nazywał kolejne gatunki. Przy pawianach wsiąkł na długo, zwłaszcz, ze miały chyba świeżo umyty wybieg - czyściutkie kanienie i tam, gdzie zazwyczaj atmosfera jest... powiedzmy gęsta, tym razem było przyjemnie świeżo. Dużą radość sprawiły mu kangury, sowy, żyrafy,  i foki.

 W drodze powrotnej Piotrek wylicza różne zwierzaki, jakie widział dzisiaj: mapki, soń, lew, gisia (żyrafa), grys (tygrys), babunia... W tym momencie mi szczęka opadła na kierownicę...

Do tego jak jechaliśmy, to Piotruś nagle zupełnie ładnie powiedział "pociąg". Do tej pory było "dada", a tu nagle taka zmyłka:)

Zasypiam kompletnie. Jak mi sie coś przypomnie, to jutro dopiszę. Jak nie to nie. Padam na dziób. Jutro mam kolokwium. Idę spać.

Dobranoc.

 

 

 

A cieszę się z tego, że więcej zapłacę. Brzmi, jakbym sie kwalifikowała do natychmiastowego leczenia i przymusowej izolacji od zdrowej części społeczeństwa. Ale proszę państwa, nie jest tak źle. Ja nie zwariowałam (chociaż co poniektórzy są innego zdania). Po prostu po raz pierwszy za żłobek płacimy pełną stawkę, bez odpisów za nieobecności. Co oznacza, ze Piotrek nie chorował w kwietniu!!!!!!

Wreszcie, po tylu miesiącach smarkania, gorączki, zapalenia ucha, rotawirusów i innych  nieprzyjemnych rzeczy jest normalnie.

Co prawda nie idealnie, bo mały katar ma permanentny, właśnie się umówiłam z nim do laryngologa.Pani alergolog kazała zrobić testy na psa i kota, zadając przy tym pytanie, czy jesteśmy gotowi oddac zwierzaki. Nie jesteśmy i nie oddamy. Piotrek nie jest na nie poważnie uczulony, bo jakby był, to przez dotychczasowe dwa i pół roku życia już bym o tym wiedziała, nie ma siły, Ani się nie dusi, ani nie dostaje parchów po kontakcie ze zwierzakami, a za to jest do nich ogromnie przywiązany, zwłaszcza do kota. Zresztą z wzajemnością, może z Czortem zrobić przwie wszystko, kocur najwyżej miauczy gniewnie i sie ewakuuje w bezpieczne rejony. Może dwa razy dał mu po nosie łapą ze schowanymi pazurami, a przecież zanim Pietruszek sie nauczył, zę sie nie ciągnie za koci czy psi ogon, to trochę potrwało....

Więc nie oddamy zwierzaków, niech sie pani dr wypcha. Podejrzewam, zę sama nie ma i nie miała, bo mówiła o tym tak jakby chodziło o oddanie krzesła, stołu czy innego mebla, a nie członka rodziny., Miałam ochotę zaproponowac jej, żeby oddała własne dziecko. W sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, nie ma uczulenia to wymiar emocjonalny jest szalenie istotny, a ona chyba o tym w ogóle nie pomyslała. 

Niestety nie da sie zmienić alergologa, musiałabym szukac innej przychodni,  łapać terminy, czekać nie wiadomo ile. Cytrk na wrotkach. Nic, na razie nie jest źle, u Piotrka stwierdziła wieksza podatność na alergie, ale jeszcze nie uczulenia samo w sobie. Będzie dobrze i tyle.

wtorek, 05 maja 2009

W sobotę byliśmy na grillu u koleżanki z forum. Dzieciarni w sumie sztuk cztery, Pietruszek, Szymek i dwie panienki - Basia i Krysia. Wszystko około dwóch lat. Piotrek po grillu nawija w kółko, basia to, Krysia tamto, a Szymek jeszcze co inego.

Dziś  oglądał  z moją mamą album z pięknymi zdjęciami różnych zwierzaków. Byłam zaskoczona, ile z nich Piotrek rozpoznaje  i umie nazwać: tygrys, sowa, sikorka, lis, słoń, miś, dzięcioł, orzeł, koala, panda, wąż, żaba, małpka. Przy małpkach mama pokazała mu goryla, potem szympansa. Wieczorem rozmawiamy o zwierzakach, jakie widział w albumie. Pytam, jakie były te małpki - podpowiadam troszkę, go... - Piotrek kończy - goryl, potem szy... A ten krzyczy - Szymek:). I tak zostało.

dowiedziałam sie dzisiaj, zę mój kuzyn miał wypadek. Poważny, jest mocno poturbowany, złamany krąg szyjny i różne inne nieprzyjemności. I mam w zwiażku z tym bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony oczywiście żal mi  i kuzyna i faceta, który był drugą stroną wypadku (tą winną). Z drugiej zastanawiam sie, co powiedzieć o człowieku, któy mając kilkuletnie dziecko bawi sie w skoki spadochronowe? bo przy takim właśnie skoku doszło do wypadku.

Oczywiście rozumiem, że potrzeba adrenaliny,  ciekawe życie, rozrywka, ile można siedzieć w domui tak dalej. Z drugiej strony - on nie jest odpowiedzialny tylko za siebie. Jeśli mu sie coś stanie - pozostawi małą istotkę, która nie będzie rozumieć, co sie stało, dlaczego, o co w tym wszystkim chodzi. I której będzie zwyczajnie o niebo trudniej, jak nagle się okaze, że poziom finansowy gwałtownie sie zmienił z powodu rozrywek tatusia. 

I tak sie zastanawiam. Bo nie uważam, ze z chwilą urodzenia się dziecka należy zajmowac sie wyłącznie rzeczami tak niegroźnymi dla zdrowia jak szydełkowanie. ALe z drugiej - kto sie zajmie tymi najmniejszymi, bezbronnymi, w razie gdyby jednak coś sie stało? 

I w zzwiązku z tym wszystkim nie moge odpędzić od siebie myśli, że kuzyn okazał sie jednak po prostu osobnikiem niedojrzałym. Który przez własną głupotę skrzywdził wiele osób. Ale co tam, najważniejszy był fajny skok, nieprawdaż?

 

 

 

piątek, 01 maja 2009

Jak Piotrek kladzize sie spać, to nieodmiennie jest w pewnym momencie dyskusja na temat wyłażenia z łóżeczka. I czasem pada argument - jak juz bardzo mamy dość - że jesli jakikolwiek kawałek Piotrusia dotknie podłogi, to wstawimy szczebelki. Ta karkołomna konstrukcja gramatyczna bierze się stąd, że kiedyś, gdy używaliśmy wersji skróconej o Piotrkowych nogach, to mały sobie poradził. mianowicie wystawił z łóżeczka przednie łapki i wypełzł na nich.... Teraz już ten numer nie przejdzie. Dziś do łóżka podjechal swoim rowerkiem (nawiasem mówiąc, sporo za małym). Zaparkował go obok łóżka, wlazł  i usiadł na kołdrze. Po chwili stwierdził, zę nie było wieczornego przytulania do mamy. Ja nie miałam siły na bujanie na kolanach piętnastu kilo żywca, więc przypomniałam o niedotykaniu podłogi. A mały? przysunął rowerek, prosto z łóżeczka wylazł na niego, i stamtąd susem rzucil mi sie w ramiona...

Wniosek jest jeden - małpa nie cielę, sobie poradzi. Piotrek też.

Mam zwyczaj robienia listy zakupów. NIe tyle ze względu na oszczedności (raczej nie mam zwyczaju kupowania wszystkiego, co popadnie), ale z powodu zaawansowanej sklerozy. Zwykle robię ją na kolorowych kartkach, które potem przypinam do lodówki. Nie recytuję tego, co zanotuję.

Dziś Piotrek wyspany po szleństwach działkowych zasiadł do obiadolacji i zobaczył mój bloczek do notatek zakupowych. Obok długopis. Rączka zaświerzbiała, złapał za wyżej wymienione i zaczyna gryzmolić. 

- Kakusiu, ja pise. chupki kup, i kubusia nie ma.

Tłumaczyc chyba nie trzeba....Padłam. NIE UCZYŁAM PISAĆ MOJEGO DWU I POŁ-LETNIEGO DZIECKA!!!!!!!!!

I skąd on wiedział, co ja spisuję na tych karteczkach?

wtorek, 28 kwietnia 2009

Tak ogólnie, o wszystko. Piotrek dziś sprawdzał, na ile może sobie ze mną pozwolić, i wyszło mu, ze chyba sie to nie opłaca. Ignorowanie zakazu wychodzenia z ogródka moich rodziców i zwiewanie wokół bloku oznacza natychmiastowe skrócenie wizyty, powrót do domu, natychmiastową kolację, koąpiel i spanie. I mamę, która nie bardzo chce rozmawiać z synkiem. Ale wyczuł blyskawicznie, że przegiął i nie było żadnych dyskusji o kolacje i wannę. Ponieważ na tym etapie zachowywał sie właściwie, dostał zgodę na obejrzenie Misia - ulubionej dobranocki.

Przy okazji wyszło, ze nie wiem, gdzie jest pilot od telewizora. Jak sie skupiłam, to doszłam do wniosku, żę nie widziałam go juz chyba z tydzień. To nieźle ilustruje nasze astawienie do telewizji. Ale jakie ma być inne, skoro nadają głównie potworny chłam, jak leci coś sensownego, to o durnych porach i na tyle rzadko, ze nie warto kupowac gazety z programem, żeby go przejrzeć podczas posiedzenia na klozecie. A po internecie szukać mi sie nie chce. WIęc po prostu nie oglądam, zamiast tego podglądamy zwierzaki - stan na dziś dzień jest następujący -

  • sowa - cztery pisklaki, rosną jak wściekłe.
  • orzeł bielik - dwa pisklaki, wzruszająca jest delikatność, z jaką mama orlica karmi maluchy
  • bocian czarny  - możci gniazdo, ciekawe, kiedy ktoś w nim zamieszka.
  • bocian biały - pięć jajek, czekamy dalej
  • orlik krzykliwy - jedno jajo
  • jakieś bliżej niezidentyfikowane cuś - drapieżnik, podobne do orlika, więc coś spokrewnionego.  Czasem siedzi w gnieździe, do tej pory widziałam raz. Chyba jeszcze bezjajeczne.

To wszystko jest dużo ciekawsze niż tv i kretyńskie perypetie serialowych plastikowych bohaterów. A jak już sprawdzimy co w gniazdach, to idziemy na spacer - oczywiście kosić trawę!!!!! Ta kosiarka to był strzał w dziesiątkę, Pietruszek kocha ją ogromnie. Mimo, że nie ma lampek, gwizdka, nie jeździ sama , nie ma baterii, miliona przełąćzników. i tak dalej. Mimo, a moe właśnie dlatego....

 

Piotrek znalazł sobie nową zabawę. W chowanego. Raz on sie chowa, raz ja.

Dziś rano wylazłam z łóżka jeszcze nieco otumaniona, poczłapałam do łazienki, potem do kuchni - po chwili słysze klap klap bosych nóżek o podłogę. Myślałam, że jak zwykle przyjdzie sie przytulić na dzień dobry, ale nastąpiła zmiana tradycyjnego programu. Młody człowiek jak mnie zobaczył to stanął w kącie, nosem do ściany (tuż obok mnie) i zaordynował:

- Mama, siukaj.

No to grzecznie zajrzałam do łazienki, która była najbliżej. Ale okazało sie, że młody nie uznaje odwalania roboty.

- Mama, siukaj wsiędzie!

no dobrze, obleciałam wszsytkie pokoje głośno komentując, że tu i tam nie ma Piotrusia i dopiero wtedy mogłam go "znaleźć" i przytulić. :)

 

niedziela, 26 kwietnia 2009
Piotrek dostał dziś od dziadków prezent. Wypatrzyłyśmy z mamą parę dni temu przy okazji zakupów w supermarkecie. Śliczna, kolorowa, właściwych rozmiarów, wygodnie składana, bezpieczna - kosiarka. Wszystko dlatego, że Pietruszek uwielbia jeździć na działkę. Na działce trzeba kosić trawę, i w zeszłym roku często sie to robiło z Piotrkiem siedzącym "na barana". W tym już nie, bo za ciężki. Ale drepcze obok i poucza :). No to teraz będzie miał własną kosiarkę i będzie sam kosił. Pełnia szcześcia. Dziś wybraliśmy się na spacerek. Początkowo miało być po osiedlu - bo z kosiarką i psem, ale potem poszliśmy zobaczyć koparkę, potem przez pole, potem bażant był gdzieś daleko... i tak łaziliśmy ponad dwie godziny, Piotrek cały czas dzielnie prowadził kosiarkę. Wróciliśmy, delikwent do wanny. Małż dyplomatycznie po angielsku zadaje jakieś pytanie dotyczące Piotrka - czy coś tam jeszcze przed spaniem może. A mały, który od jakiegoś czasu strasznie się buntuje przeciwko spaniu, nawet jak mu sie pyszczek drze i oczka same zamykają - wypalił : sleep nie! I skąd ten dzieć gada po angielsku? nam naprawdę nie zdarza sie to aż tak często i dużo - raczej są to pojedyncze zdania. Ale on naprawdę systematycznie nam rozpracowuje komunikaty kamuflowane przed nim przy pomocy języka wyspiarzy. W przedszkolu mają jakieś zajęcia z angielskiego - piosenki, zabawy. DOpiero będzie, wtedy to już pozostanie tylko uczyc sie chińskiego...
piątek, 24 kwietnia 2009

W nocy "ktoś" wlazł nam do łóżka. Posunęłam sie  i śpię dalej, rano będę wyjaśniać.

Rano pytanie - dlaczego, co sie stało. - -"mama, mokpo". No to sprawdzam spodenki - ciężko zasiusiać łóżko tak, zeby spodnie od piżamy były na miejscu i suche. A tu wszystko w porządku. Sprawdzam łóżko - sucho. Mały ściemniacz wie, że jak jest mokre łóżko, to na pewno ma prawo do nas wleźć - bo przecież nie będzie spał w kałuży... Za cwane jest to dziecko jak na moje potrzeby.

Rozwożę moją menażerię - Jeden do żłobka, drugi do pracy (blisko, to sie załapuje na transport). Piotrek jak zwykle wypatruje koparek. Dziś nędznie - tylko jedna. Ale za to jest traktor, tam gdzie powinien - na parkingu sobie stoi. Małż do Potomka - Piotrusiu, zobacz, jakie traktor ma wielkie koła, większe niez piotruś!. A mały na to ze zdumieniem w głosie - Ja mam koła? odpadłam...

 

czwartek, 23 kwietnia 2009

Po żłobku poszliśmy sobie z Piotrusiem do lasu. Mamy blisko, więc czemu nie? Fajnie było, słuchaliśmy, jak ptaki ćwierkają, obserwowaliśmy jak jeden kos grzebie w zeszłorocznych liściach szukając zapewne czegośdo zjedzenia. Patrzylkiśmy na barwinki, fiołki i inne niezidentyfikowane kwiatki. I było po prostu miło. Cicho, spokojnie, bez tłumu  - tylko czasem ktoś przebiegło obok. Zdaje się, zę byliśmy jedynymi osobami , które nie przyszły tam potruchtać.Chodziliśmy sobie powoli po ścieżkach. Piotruś powiedział żę tęskni za tatą i żebym mu wysłała smsa - trochę mnie zatkało bo zarówno słowa "tęsknić", jak i "sms" nie spodziewałam sie u faceta w tym wieku. Ale to, ze umie wyrazić uczucia, że rozumie, co sie z nim dzieje, kiedy tęskni, to jest bardzo dużo, jak na ten wiek.

 Połaziliśmy po lesie dwie godziny, potem wróciliśmy do domu. Po drodze piotrek recytował mi marki spotkanych samochodów. Opel, nissan, ford, honda, toyota, renault i peugeot - rozróżnia bezbłędnie znaczki. Aż wstyd sie przyznać, ja zaczęłam na to zwracać uwagę i kojarzyć co jest co mając dwadzieścia kilka lat...

Po powrocie zjedliśmy kolację i wreszcie zadzwonił tata, że już wraca z pracy. Wyżty, wymęczony i ogólnie ledwo ciepły - zpaytał, czy wyjdziemy mu na spotkanie. Czemu nie. Piotrek przez całą drogę BIEGŁ.  Ja nie wiem, skąd to dziecko ma tyle energii, ale nie sposób go zmęczyc. To straszne, bo my nie wyrabiamy, Małżyk dziś miał bardzo ciężki dzień w pracy, ja mam jutro i pojutrze szkołę - też będę zdechła, a Piotrek w pełni sił... RAtunku!!! Przydałoby sie takie kółko jak dla chomika - może by pomogło...

wtorek, 21 kwietnia 2009

Listy przedszkolne ogłoszone, Piotrka zakwalifikowali tam , gdzie chcieliśmy - przedszkole u nas pod oknem.

jednak internet bardzo ułatwia życie, zamiast pchać się pod drzwiami w tłumie zdenerwowanych rodziców po prostu sprawdziłam w sieci nie ruszając sie od biurka. Teraz od razu wydrukuję sobie Kartę Potwierdzenia Woli Zapisu Dziecka Do Przedszkola  (ale fajna nazwa, nie dało sie dłuższej wykombinowac?) i  zaniosę w ząbkach do Szanownej Dyrekcji.

Teraz jeszcze do 30 pozostaje ślad niepewności - na KPWZDDP (Karcie Potwierdzenia...) jest rubryczka - decyzja dyrektora. Czyli może mogą mi jeszcze odrzucić? Kurczę, nie rozumiem tego , chyba specjalnie tak pokręcili, żeby rodzice głowy nie zawracali. Bo rozumie,m, że jeśli ktoś nie potwierdzi, to na jego miejsce wskakuje następny z listy rezerwowej. A co ma do tego dyrektor? Chyba pójdę sie dowiedzieć na miejscu....

 

Wieczorem...

 

Młody został wykapany, wysuszyłam mu piórka (bo na działce wysypał sobie porcje piachu na głowę), zapakowany do łóżka i ogląda Misia. Ukochaną dobranockę. Mówię do niego - Piotrusiu, oglądaj, a mama pójdzie troche posprzątać. A ten mały drań pokazał stanowczym gestem na łazienkę  i odpowiada - Mama, moje teś! No po prostu szczęka mi opadła na taką bezczelność!!!!! (chodziło o jego zabawki z wanny).

Byłabym załamana, gdyby nie to, że tak w ogóle to on chętnie pomaga i  całkiem nieźle sprząta po sobie jak na ten wiek i przebywanie pod jednym dachem z nieuleczalną bałaganiarą, czyli ze mną.

 

Denerwuję się. Dziś o 13 mają być wywieszone listy dzieci przyjętych do przedszkoli. Czyli mam jeszcze dwie godziny i 45 minut. Z jednej strony wiem, że nawet jeśli Piotrek się nie dostanie, to nie ma dramatu, bo wtedy zostaje w żłobku, z drugiej - zależy mi. Przedszkole jest pod oknem, bliziutko. Jeśli myślimy i rodzeństwie dla niego - a myślimy - to nie chcemy mu fundować wszystkich zmian na raz. Z trzeciej strony - żłobek jest już znany i kochany, o przedszkolu słyszeliśmy dobrze - odpytałam starannie sąsiadów, którzy posyłają lub posyłali niedawno tam swoje dzieci. Pełen entuzjazm. Żłobek jest tańszy. W przedszkolu ma już pierwszy kontakt z angielskim, podobno z bardzo fajną i rozsądną panią. Kurczę, myślówa na całego, chyba sobie ukręcę głowę od tego kręcenia w prawo i lewo. Przedszkole - żłobek, żłobek - przedszkole. I bądź tu człowieku mądrym i odpowiedzialnym rodzicem...

Z tych nerwów siadłam do pisania projektu, do którego się nie mogłam wczoraj zabrać. I dobrze, bo w czwartek mam go oddać. jak się uda, to będzie z tego trochę dodatkowej forsy. Przyda się, oj przyda...

Wracam dłubać dalej projekt, przynajmniej nie będę obgryzać paznokci z nerwów.

 

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Kąpiel wieczorna.

To znaczy - mnóstwo zabawek w wannie, wody na podłodze i moich spodniach, roześmiany pyszczek. 

Piotrek właśnie rzucił do wanny litrowym opakowaniem po mojej odżywce do włosów - pełnym wody. Zachlapał sporo. Dumny z siebie wypiął brzuszek i ogląda efekty destrukcyjnej działaności. Popatrzyłam na niego - Piotrek, masz brzuch jabyś był w ciąży. - Tak, ja w cioji.

No to sie nieco zdziwiłam, a zaraz potem zdziwiłam sie jeszcze bardziej, bo potomek dokończył złotą myśl. - mama teś w cioji!

Ja wiem, że kobieta o wielu rzeczach dowiaduje sie ostatnia, ale wydawało mi się, że akurat ta sprawa się nie zalicza do wyżej wzmiankowanej kategorii....

niedziela, 19 kwietnia 2009

Znalazłam sobie kolejnego bloga do czytania. http://wylegarnia.blox.pl/html/. Kurczę, nie wiem, jak to przerobić, żeby wyglądało tak, jak bym chciała. Na razie zostanie jak jest.

Nieważne. jak czytałam, chichocząc z lekka,  jak nazywany jest Przyszły Potomek, to mi sie przypomniała kolejna nasza ciążowa dykteryjka, która do dziś nas cieszy. 

Otóż z przyczyn różnych od urodzenia zwana byłam Kaczorem. Wiem, ze to obecnie bardzo obraźliwe i niepolityczne, ale ja byłam Kaczorem dawno, zanim usłyszałam o Zjawisku Bioogicznym, i nie dam sobie tego odebrać. Howgh.

W każdym razie, kaczki, jak wiadomo, są ptakami, co za tym idzie , znosza jajka. Więc jak sie okazało, zę jestem w ciąży, to początkowo mówiliśmy do malucha - Jajko. Jajko, kocham cię, Jajko to, Jajko tamto. 

W końcu po I trymestrze pojechaliśmy powiedzieć Dziadkom. Wcześniej raczej nie trąbiliśmy, wiedzieli rodzice, kilka moich koleżanek i tyle. ogłosiliśmy Wielką Nowinę w sposób dość spokojny,  - ot, po prostu będziemy mieć Jajko. Babcia nie załapała, więc potrzebne było tłumaczenie. A ona na to zagrzmiała - no wiecie? Jakie jajko, przecież to Błogosławieństwo!!!!!!  Udało nam sie utrzymać powagę na twarzach, ale  wracając samochodem kwiczeliśmy jak para prosiaków wymyślając kolejne dialogi. "Błogosławieństwo, nie kop matki, bo sie spocisz!", "Błogosławieństwo, nie siadaj mi na pęcherzu!", "Błogosławieństwo, przez twoją czkawkę nie mogę czytać, bo mi książka skacze". 

Do tej pory w stosunku do Piotrka używamy całego katalogu określeń zoologicznych, poczynając od tych na najniższym stopniu rozwoju filogenetycznego - Robaczku, Płazińcu, Wciornastku, Karaluszku, Kotku, Piesku, Żuczku... Przy większości z nich widze jakieś kose spojrzenia mam w piaskownicy - zwłaszcza tych, które mają córeczki ubrane w różowe falbanki.  Jakoś to przeżyjemy....

Ostatnio mam wrażenie, że tak właśnie żywię moje dziecko. Chlebem i wodą. I mam duży problem, jak mu wetknąć do paszczy coś innego. Do tego facecik ma obniżony lekko poziom żelaza, więc powinien dużo mięsa, szpinak, zieleninę, a on ostatnio tyllko chleb  i chleb. Fakt, jest pyszny - kupuję w piekarni jak odwożę moich chłopaków - praca jednego P i żłobek drugiego P są niedaleko siebie, a obok jest świetna piekarnia, gdzie do tego kupuję znacznie taniej, niż w osiedlowym sklepiku. I jeszcze ciepły ten chlebek... Wrzucam do zamrażarki i jak potrzebuję to mam - jak sie rozmrozi to jest świeżutki, mimo, że może mieć już tydzień :). Mniam :P

Wracam do pracy, tak tylko zajrzałam sobie na chwilkę, powinnam robić zupełnie co innego :)

sobota, 18 kwietnia 2009

Może nie zawsze i nie wszędzie - przy tak ogromnej rodzinie zawsze mogą sie zdarzyć mniej miłe sytuacje. I właśnie wczoraj tak było. Spotkanie rodzinne, mniejsza o okazję. Była spora grupa moich kuzynów, których słabiej znam, a ja ogólnie jestem zwierzęciem rodzinnym i lubię mieć kontakt z krewnymi. W związku z tym staram się na takich spotkaniach bywać, jeśli mogę, pogadać i w ogóle.

Jedna z kuzynek była ze swoim stadkiem dzieci, (trójka), ja przyszłam z Piotrkiem, za to bez Małża, bo on biedaczek jeszcze siedział w pracy. Ogólnie fajnie było, tylko to potomstwo kuzynki... Starsza dwójka (ok 4 i 2 lata) się tłukła, szarpała, goniła i wrzeszczała. Kuzynka patrzyła na to pobłażliwie, komentując, że dzieci zawsze się leją. Ok, jej dzieci. Ale jak starszy synek zaczął zabierać mojemu Piotrkowi ukochanego misia, szarpać mi dziecko, dusić, szczypać i bić, to mnie już trochę trafiło. Na spokojnie spróbowałam raz i drugi zaproponować wspólną zabawę, a ten mały drań udając, że Piotrka przytula znowu go dusi, do tego dowiesiła sie jego młodsza siostra i też szarpie i szczypie. Piotrek wpakował mi sie na kolana, był wyraźnie przestraszony - nie spotkał sie dotąd z takimi zachowaniami. My mu nie pozwalamy na znęcanie sie nad innymi, natomiast z całą pewnością, jak tylko wiek pozwoli, pójdzie na jakieś zajęcia ze sportów walki - to, że nie zaczyna sam bić nie może oznaczać, że nie bedzie w stanie się obronić, jak trafi na jakiegoś łobuza.

Jak Piotrek już sie trochę uspokoił i nabral znowu odwagi, to poszedł do najmłodszego z dzieci kuzynki - czteromiesięcznego Krzysia. Podał mu smoczek, pogłaskał po buzi, bardzo delikatnie przytulił, pocałował. Jak Piotrek się odwrócił po soczek, to mały wyciągnął do niego łapki, wiec  Pietruszek wrócil zajmowac sie maluchem. Całkiem sam z siebie, bez żadnej mojej inspiracji, to nie było działanie sterowane w celu pochwalenia sie jakie mam wspaniałe dziecko. Ciotki cmokały z zachwytu jaki grzeczny, a ja miałam ochote powiedzieć, ze nie jakiś super grzeczny, tylko po prostu normalnie wychowywany i uczony manier, a nie hodowany na dzikiego buszmena. I że na takim tle to każde dziecko będzie grzeczne. 

Delikatnośc Piotrka w odniesieniu do malucha mnie nie zdziwiła - sam od urodzenia mieszka z kotem i psem i nauczył sie tego  po paru próbach pociągnięcia za jeden czy drugi ogon. Jak dostał karnie kocią łapą (ale ze schowanymi pazurami), albo psimi zębami (też ostrożnie, tak, zeby nie pokaleczyć), to szybko pojął, że nie można sprawiać innym bólu. 

I teraz mam dylemat. Z jednej strony nie chcę blokować tego kontaktu, zależy mi, żeby Piotrek znał swoich krewnych. Z drugiej akurat te dzieci są umiarkowanie sympatyczne. Nie chcę skreślać ich z marszu, zawsze byłam zwolenniczką dawania szansy (oczywiście do pewnych granic). Ale po prostu boję sie zabrać Piotrka na spotkanie z tą piekielną dwójką, bo diabli wiedzą, czym to sie skończy. Ich mama co prawda deklarowała, że normalnie sie tak nie zachowują, ale jakoś nie bardzo chce mi się w to wierzyć...

Z ostatniej chwili:

Piotrek dzielnie pomagał przy myciu podłogi. Psu sie przydarzyło "małe nieszczęście", i jak Piotrek zobaczył, że tata sprząta, to poprosił o swoją szmatkę i się przyłączył.  Kochany mały pomocnik :).

 

 

piątek, 17 kwietnia 2009

Piotrek lubi jeździć samochodem. A jeszcze bardziej lubi wleźć na przednie siedzxenie i kręcić wszystkim, czym sie da. W związku z tym wyjęcie  go z samochodu bywa skomplikowane, bo on natychmiast po odpięciu szelek fotelika pryska do przodu, przełazi na fotel kierowcy i zaczyna sie bawwić. Czasem zdążę go złapać. Czasem nie.

Wczoraj nie zdążyłam. Pogrzebał w schowku, powyciągał różne rzeczy, potem przelazł na fotelk kierowcy, włączył światła, wycieraczki, zatrąbił... i wrzucił na luz. Samochód zaczął sie toczyć, a przed nami następny zaparkowany... Na szczęście zdążyłam zaciągnąć ręczny.  Kasowanie samochodu sąsiada, zwłaszczagdy  tenże sąsiad stoi obok stanowczo nie zajmuje wysokiego miejsca na mojej liście priorytetów.

Za to okazało się, że do alergologa będziemy mogli pójść wcześniej. Zwolniła sie jakaś wizyta, więc zamiast 21 maja idziemy 30 kwietnia. Hura!!